Endodoncja – istota leczenia kanałowego

Endodoncja - istota leczenia kanałowego

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Leczenie endodontyczne, często nazywane leczeniem kanałowym lub „kanałówką”, ma na celu usunięcie zainfekowanej lub zapalnej miazgi z wnętrza zęba, a następnie dokładne oczyszczenie, dezynfekcję i wypełnienie kanałów korzeniowych materiałem uszczelniającym.

Celem endodoncji jest eliminacja bakterii z zainfekowanego kanału korzeniowego, zapobieganie ponownej infekcji oraz zachowanie zęba, który bez tego zabiegu musiałby być usunięty. Leczenie to jest często stosowane w przypadkach głębokiej próchnicy, zakażeń zęba, urazów zęba lub gdy ząb jest mocno uszkodzony. Odpowiednio wykonane leczenie kanałowe może uratować ząb i pozwolić na jego funkcjonowanie przez wiele lat.

Endodoncja – powszechne błędne przekonania

Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w stomatologii. Istnieje wiele mitów, które wpływają na negatywny wizerunek tej procedury. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze błędne przekonania na temat leczenia kanałowego.

Mit #1: Leczenie kanałowe jest bolesne

Jednym z najczęstszych mitów dotyczących leczenia kanałowego jest przekonanie, że jest to bardzo bolesna procedura. Nic bardziej mylnego! Współczesne techniki znieczulenia, które są stosowane podczas leczenia kanałowego, sprawiają, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog podaje miejscowe znieczulenie, które sprawia, że obszar wokół zęba staje się całkowicie znieczulony. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas usuwania zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych.

Warto również wspomnieć, że ból, który często jest kojarzony z leczeniem kanałowym, jest raczej wynikiem infekcji w zębie niż samym zabiegiem. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie tej infekcji i złagodzenie bólu.

Mit #2: Leczenie kanałowe powoduje choroby lub infekcje ogólnoustrojowe

Innym popularnym mitem na temat leczenia kanałowego jest przekonanie, że może ono prowadzić do rozwoju chorób lub infekcji ogólnoustrojowych. Jednak badania naukowe jednoznacznie wykazują, że nie ma żadnego związku między leczeniem kanałowym a występowaniem tego rodzaju dolegliwości.

W rzeczywistości, leczenie kanałowe jest bezpieczne i skuteczne. Dzięki usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych, można zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Mit No. 3: Wyrywanie zęba jest lepszą opcją niż leczenie kanałowe

Często można usłyszeć, że wyrywanie zęba jest lepszą opcją niż leczenie kanałowe. Jednak jest to kolejny mit, który nie ma oparcia w faktach.

Wyrywanie zęba może prowadzić do wielu powikłań, takich jak przesunięcie pozostałych zębów, problemy z układem zgryzu i utrata kości szczęki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Jest to zawsze preferowane w porównaniu do jego utraty.

Mit #4: Leczenie kanałowe osłabia zęba

Innym powszechnym mitem jest przekonanie, że leczenie kanałowe osłabia ząb. Nic bardziej mylnego!

Leczenie kanałowe ma na celu utrzymanie naturalnego zęba, a nie jego osłabienie. Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb powinien być odpowiednio wzmocniony, często za pomocą koronki, aby przywrócić mu pełną funkcjonalność.

Endodoncja – czyste fakty

Fakty na temat leczenia endodontycznego
Fakty na temat leczenia endodontycznego

Jak już wcześniej wspomniano, leczenie kanałowe jest praktycznie bezbolesne dzięki zastosowaniu skutecznych technik znieczulenia. Pacjent może odczuwać jedynie niewielkie dyskomforty po zabiegu, które można łatwo złagodzić przy pomocy leków przeciwbólowych. Leczenie kanałowe jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatrzymanie infekcji w zębie. Dzięki precyzyjnemu usuwaniu zainfekowanej miazgi i dezynfekcji kanałów korzeniowych, leczenie kanałowe eliminuje źródło infekcji. Jednym z najważniejszych faktów na temat leczenia kanałowego jest to, że pozwala ono na zachowanie naturalnego zęba. W porównaniu do wyrywania zęba, leczenie kanałowe pozwala na utrzymanie pełnej funkcjonalności i estetyki jamy ustnej.

Leczenie kanałowe ma wysoką skuteczność, a wyniki są długotrwałe. Jeśli pacjent przestrzega zaleceń stomatologa i dba o higienę jamy ustnej, to ząb poddany leczeniu kanałowemu może służyć przez wiele lat bez żadnych problemów. Usuwanie zainfekowanej miazgi i dezynfekcja kanałów korzeniowych podczas leczenia kanałowego prowadzi do poprawy zdrowia jamy ustnej. Infekcja jest eliminowana, a ząb staje się zdrowszy i mniej podatny na dalsze problemy.

Objawy wskazujące na potrzebę leczenia endodontycznego

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na potrzebę leczenia endodontycznego. Do najczęstszych z nich należą:

 • Silny ból zęba, który może występować zarówno podczas żucia, jak i w spoczynku.
 • Wrażliwość na zimno i ciepło, która nie ustępuje po zakończeniu bodźca.
 • Obrzęk wokół zęba lub powiększone węzły chłonne w okolicy jamy ustnej.
 • Przebarwienia zęba, które mogą być oznaką martwicy miazgi.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, konieczne jest umówienie się na wizytę u stomatologa, który dokładnie zbada Twoje zęby i oceni, czy leczenie endodontyczne jest niezbędne.

ZOBACZ NASZ CENNIK KLIKAJĄC TUTAJ

Kiedy endodoncja jest niezbędna?

Leczenie kanałowe jest często postrzegane przez pacjentów jako ostatnia deska ratunku w przypadku wystąpienia silnego i uporczywego bólu zęba. Ból ten, charakteryzujący się jako intensywny i długotrwały (utrzymujący się przez kilka dni), może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, w tym zakłócać sen. Jednakże, silny ból zęba nie jest jedynym sygnałem wskazującym na potrzebę podjęcia leczenia kanałowego. Istnieją również przypadki, kiedy ząb, mimo że jest martwy i nie sprawia bólu, wymaga interwencji endodontycznej.

Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego może być wynikiem różnorodnych czynników, nie tylko zaawansowanego procesu próchnicowego prowadzącego do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Do innych sytuacji, które mogą wymagać leczenia kanałowego, należą:

 • Martwica miazgi: Stan, w którym tkanka miazgi zęba obumiera, co może być wynikiem zakażenia lub urazu.
 • Próchnica wtórna: Rozwija się wokół wcześniej leczonych zębów, często w wyniku nieszczelności wypełnienia.
 • Urazy zębów: Szczególnie te, które prowadzą do złamania korony zęba i odsłonięcia miazgi.
 • Mikrourazy mechaniczne: Mogą być spowodowane nieprawidłowymi wypełnieniami, uzupełnieniami protetycznymi lub nawykami takimi jak gryzienie twardych przedmiotów, co prowadzi do uszkodzeń miazgi.
 • Ekspozycja na ekstremalne bodźce: Takie jak temperatury, promieniowanie, światło, które mogą wywołać zapalenie lub martwicę miazgi.
 • Nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe: Niedopełnienie kanałów może prowadzić do konieczności ponownego leczenia.
 • Zmiany okołowierzchołkowe: Wykrywane na podstawie zdjęć rentgenowskich, mogą świadczyć o zapaleniu lub zakażeniu tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba.

Leczenie kanałowe jest procedurą, którą stosuje się w szerokim spektrum wiekowym, począwszy od małych dzieci, przez dorosłych, aż po osoby w podeszłym wieku. Ma ono na celu nie tylko złagodzenie bólu, ale przede wszystkim ocalenie zęba, który w przeciwnym razie musiałby być usunięty. Dzięki nowoczesnym technikom endodontycznym, leczenie to jest bardziej skuteczne i mniej obciążające dla pacjenta niż kiedykolwiek wcześniej, co czyni je cennym narzędziem w zachowaniu zdrowia i funkcjonalności uzębienia.

Koferdam a endodoncja

Koferdam - niezbędnik przy leczeniu kanałowym
Koferdam – niezbędnik przy leczeniu kanałowym

Współczesna endodoncja wymaga od lekarzy dentystów nie tylko wiedzy specjalistycznej i precyzyjnych umiejętności manualnych, ale również stosowania odpowiednich narzędzi i technik, które zwiększają skuteczność leczenia oraz komfort pacjenta. Jednym z kluczowych narzędzi, które znalazło szerokie zastosowanie w leczeniu endodontycznym, jest kofferdam. Znaczenie tego narzędzia dla endodoncji jest nie do przecenienia, zarówno z punktu widzenia sukcesu zabiegu, jak i bezpieczeństwa pacjenta.

Sterylność i kontrola pola operacyjnego

Pierwszym i podstawowym aspektem, w którym koferdam odgrywa kluczową rolę, jest zapewnienie sterylności oraz kontroli nad polem operacyjnym. Leczenie endodontyczne wymaga dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji kanałów korzeniowych, co jest możliwe tylko w środowisku wolnym od bakterii i zanieczyszczeń. Koferdam, izolując ząb od reszty jamy ustnej, zapobiega dostawaniu się śliny i bakterii do leczonego kanału, co minimalizuje ryzyko kontaminacji i zwiększa szansę na sukces leczenia.

Bezpieczeństwo pacjenta

Koferdam znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa pacjenta, eliminując ryzyko połknięcia lub wdychania narzędzi dentystycznych, takich jak pilniki czy igły. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych przedmiotów, które mogą niechcący wypaść z rąk dentysty. Dzięki kofferdamowi, takie zdarzenia są praktycznie wyeliminowane, co zwiększa zaufanie pacjentów do procedur dentystycznych.

Poprawa widoczności i precyzji

Koferdam poprawia widoczność pola operacyjnego, co jest niezmiernie ważne podczas skomplikowanych zabiegów endodontycznych. Izolacja zęba umożliwia lepszemu oświetleniu dotarcie do miejsca pracy, a także eliminuje interferencję z językiem, policzkami czy śliną. Dzięki temu dentysta może pracować z większą precyzją, co bezpośrednio przekłada się na jakość i trwałość wykonanego leczenia.

Komfort pacjenta

Choć aspekt komfortu pacjenta może wydawać się mniej istotny, jest on nieodzowną częścią pozytywnego doświadczenia stomatologicznego. Kofferdam, poprzez ograniczenie ilości wody i innych płynów, które mogą dostać się do gardła, zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. Ponadto, izolacja zęba może zmniejszyć stres związany z zabiegiem, co jest szczególnie ważne dla osób z lękiem dentystycznym.

Przygotowanie do leczenia endodontycznego

Proces leczenia endodontycznego rozpoczyna się od starannego przygotowania pacjenta i zęba. Stomatolog będzie musiał uzyskać pełną historię medyczną pacjenta, aby ocenić ewentualne ryzyko związane z zabiegiem. Następnie zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie, aby dokładnie ocenić stan zęba i określić, które kanały korzeniowe są dotknięte.

Po ustaleniu planu leczenia stomatolog przystąpi do znieczulenia zęba. W większości przypadków stosuje się miejscowe znieczulenie, które sprawia, że procedura jest całkowicie bezbolesna. Czasami, jeśli pacjent odczuwa silny lęk lub jest szczególnie wrażliwy na ból, stomatolog może zastosować również sedację, aby zapewnić większy komfort.

Znieczulenie i kontrola bólu podczas leczenia endodontycznego

Znieczulenie jest kluczowym elementem leczenia endodontycznego, ponieważ umożliwia stomatologowi swobodne wykonanie procedury, jednocześnie minimalizując ból i dyskomfort pacjenta. Po zastosowaniu znieczulenia stomatolog rozpoczyna pracę nad usunięciem uszkodzonej miazgi.

Oczyszczanie i kształtowanie kanału korzeniowego

Gdy pacjent jest w pełni znieczulony, stomatolog rozpoczyna proces oczyszczania i kształtowania kanałów korzeniowych. Ten etap polega na usunięciu uszkodzonej miazgi za pomocą specjalistycznych narzędzi. Stomatolog starannie usuwa zainfekowaną tkankę i bakterie, aby zapewnić, że kanały korzeniowe są całkowicie czyste.

Po usunięciu zainfekowanej miazgi stomatolog przystępuje do kształtowania kanałów. Wykorzystuje specjalne narzędzia, aby poszerzyć i wyprofilować kanały, aby umożliwić skuteczne wypełnienie w kolejnym etapie leczenia.

Wypełnianie i uszczelnianie kanału korzeniowego

Po oczyszczeniu i wyprofilowaniu kanałów korzeniowych stomatolog przechodzi do etapu wypełniania i uszczelniania. Wypełnienie kanału korzeniowego ma na celu zapobieżenie ponownej infekcji i zabezpieczenie zęba przed dalszym uszkodzeniem. Najczęściej stosowanym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych jest gutaperka, która jest elastycznym i trwałym materiałem.

Po wypełnieniu kanału korzeniowego stomatolog zabezpiecza ząb za pomocą tymczasowej plomby. W zależności od stanu zęba, pacjent może również wymagać odbudowy korony zęba, aby przywrócić jego pełną funkcję.

Opieka po zabiegu i rekonwalescencja

Po zakończeniu leczenia endodontycznego pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące opieki po zabiegu. Jest to ważne, aby zapewnić prawidłową rekonwalescencję i uniknąć powikłań. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i wrażliwość przez kilka dni po zabiegu, ale jest to normalne i zwykle łagodzone za pomocą leków przeciwbólowych.

Przebieg leczenia

Endodoncja - Przebieg leczenia
Endodoncja – Przebieg leczenia

Przebieg leczenia kanałowego jest kompleksowym procesem, który wymaga od dentysty nie tylko precyzyjnej diagnozy, ale również zastosowania zaawansowanych technik i narzędzi, aby zapewnić najlepsze możliwe wyniki leczenia. Na początku, kluczowym krokiem jest dokładna diagnoza stanu zdrowia zęba. Dentysta, wykorzystując zarówno szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem, jak i tradycyjne badanie wizualne jamy ustnej, poszukuje wstępnych objawów problemów zębowych. Jednakże, aby uzyskać pełny obraz sytuacji, niezbędna jest diagnostyka radiologiczna. Zdjęcia rentgenowskie umożliwiają dentystom dokładne spojrzenie „do wnętrza” zęba, ocenę stanu kanałów korzeniowych, ich liczby, kształtu oraz identyfikację ukrytych problemów, takich jak głęboka próchnica czy infekcje.

Krok I

Po postawieniu dokładnej diagnozy, pierwszy krok leczenia obejmuje otwarcie zęba, usunięcie zainfekowanej próchnicy i przygotowanie dojścia do kanałów korzeniowych. Współczesne standardy leczenia endodontycznego zalecają użycie koferdamu – specjalnej osłony gumowej, która izoluje leczony ząb od reszty jamy ustnej, ograniczając ryzyko kontaminacji bakteryjnej oraz ułatwiając pracę dentysty poprzez zapewnienie suchej i czystej przestrzeni roboczej.

Krok II

Następnie, proces leczenia koncentruje się na usunięciu miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych. Za pomocą specjalistycznych pilników dentystycznych kanały się poszerza, a następnie dezynfekuje roztworem podchlorynu sodu, co pozwala na usunięcie bakterii i pozostałości tkanki. Aby zapewnić skuteczność tego etapu, wielokrotnie mierzy się długość kanałów korzeniowych przy użyciu urządzenia zwanego lokalizatorem wierzchołka korzenia (czasem niesłusznie nazywanego endometrem), co gwarantuje precyzyjne ich opracowanie i zwiększa szansę na pełny sukces terapeutyczny.

Krok IV

Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji, kanały się suszy i szczelnie wypełnia materiałem termoplastycznym, jakim jest gutaperka. Celem jest zapobieganie ponownemu zakażeniu poprzez hermetyczne zamknięcie kanałów korzeniowych.

Krok V

Ostatecznym krokiem jest odbudowa zęba przy użyciu tradycyjnych wypełnień lub uzupełnień protetycznych, takich jak korony, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba. Kontrola jakości przeprowadzonego leczenia endodontycznego jest możliwa dzięki wykonaniu po leczeniu zdjęcia radiologicznego, co pozwala na ocenę prawidłowości wypełnienia kanałów.

Cały proces leczenia kanałowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentowi komfort i eliminuje ból podczas zabiegu. Dzięki temu, leczenie kanałowe, mimo że jest skomplikowanym procesem, nie musi być źródłem stresu dla pacjenta.

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stanowi przełom w endodoncji, oferując nieporównywalnie lepszą precyzję i efektywność w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Jego znaczenie jest szczególnie istotne w świetle skomplikowanej i zróżnicowanej anatomii zębów, która stanowi wyzwanie dla dentystów. Zęby w jamie ustnej można podzielić na cztery główne grupy: zęby sieczne, kły, przedtrzonowe oraz trzonowe, z których każda charakteryzuje się odmienną liczbą i konfiguracją kanałów korzeniowych. Przykładowo, zęby sieczne zazwyczaj posiadają od 1 do 2 kanałów, kły – jeden kanał, przedtrzonowe – od 1 do 3, natomiast zęby trzonowe mogą mieć aż do 6 kanałów, które niekiedy są zagięte czy nawet zakręcone, co dodatkowo komplikuje proces leczenia.

Zastosowanie mikroskopu w trakcie leczenia kanałowego umożliwia wielokrotne powiększenie pola operacyjnego, co daje dentystom możliwość dokładnego zbadania, opracowania i oczyszczenia kanałów korzeniowych. Ta zaawansowana technologia pozwala nie tylko na identyfikację i leczenie standardowych kanałów, ale również na odnalezienie kanałów dodatkowych, które mogłyby pozostać niezauważone przy użyciu konwencjonalnych metod.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem:

 • Wyższa precyzja: Mikroskop zapewnia wyjątkową dokładność wizualizacji, co jest kluczowe dla sukcesu leczenia.
 • Lepsza identyfikacja kanałów: Możliwość odnalezienia i leczenia wszystkich kanałów, w tym tych trudno dostępnych i dodatkowych.
 • Zmniejszone ryzyko komplikacji: Dzięki dokładnej wizualizacji, minimalizuje się ryzyko uszkodzenia zęba oraz pozostawienia resztek tkanki miazgowej czy bakterii.
 • Optymalizacja leczenia: Umożliwia dokładne opracowanie i wypełnienie kanałów, co przekłada się na lepsze wyniki leczeniowe i trwałość efektów.
 • Zwiększony komfort pacjenta: Precyzyjne leczenie skraca czas zabiegu i zwiększa jego skuteczność, co przekłada się na mniejszą ilość wymaganych wizyt.

Przygotowanie do leczenia kanałowego pod mikroskopem nie wymaga specjalnych procedur od pacjenta, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Zaleca się spożycie posiłku przed wizytą, biorąc pod uwagę, że zabieg może trwać dłużej niż standardowe procedury dentystyczne. Taki krok zapewnia komfort oraz pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z długotrwałym pozostawaniem w fotelu dentystycznym bez możliwości spożycia posiłku.

Podsumowując, leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nowoczesną metodą, która znacznie poprawia jakość i efektywność endodontycznego leczenia zębów, dostarczając zarówno pacjentom, jak i dentystom lepszych narzędzi do walki z chorobami zębów i ich konsekwencjami.

Rola zdjęcia RTG

Endodoncja - Znaczenie zdjęcia RTG
Endodoncja – Znaczenie zdjęcia RTG

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) pełni niezwykle ważną rolę w procesie leczenia kanałowego, będąc kluczowym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia dentystom głębokie zrozumienie anatomii zęba oraz identyfikację specyficznych wyzwań związanych z planowanym leczeniem.

Oto kilka kluczowych aspektów, w których zdjęcie RTG jest niezbędne:

 • Ocena anatomii zęba: Zdjęcia RTG pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z unikalną budową zęba, w tym z liczbą, długością i kształtem kanałów korzeniowych. Każdy ząb może różnić się budową, a znajomość tych detali jest niezbędna do skutecznego leczenia.
 • Diagnoza stanu zapalnego i infekcji: Zdjęcie RTG pozwala zidentyfikować obecność i rozległość zapalenia oraz infekcji zarówno w obrębie miazgi zębowej, jak i w tkankach okołowierzchołkowych. Informacja ta jest kluczowa do określenia zakresu leczenia oraz doboru odpowiednich metod leczniczych.
 • Planowanie leczenia: Na podstawie obrazu RTG dentysta może zaplanować najlepszą strategię leczenia, w tym ustalić odpowiednią technikę opracowania kanałów korzeniowych oraz wybrać odpowiednie narzędzia i materiały do ich oczyszczenia i wypełnienia.
 • Wykrywanie dodatkowych kanałów: Niekiedy zęby posiadają dodatkowe, trudno dostępne kanały, które zdarza się przeoczyć, bez dokładnego obrazowania RTG. Pominięcie jakiegokolwiek zainfekowanego kanału może prowadzić do niepowodzenia leczenia.
 • Ocena przed leczeniem i monitorowanie postępów: Zdjęcie RTG przed rozpoczęciem leczenia dostarcza punktu odniesienia, do którego można porównać kolejne zdjęcia wykonane w trakcie lub po zakończeniu leczenia, co pozwala na ocenę jego skuteczności i identyfikację ewentualnych komplikacji.
 • Weryfikacja jakości leczenia: Po zakończeniu procedury leczenia kanałowego, zdjęcia RTG używa się do potwierdzenia, że kanały są prawidłowo oczyszczone, ukształtowane i szczelnie wypełnione. Pozwala to na wczesne wykrycie potencjalnych problemów, które mogą wymagać dalszej interwencji.

W skrócie, zdjęcie RTG jest niezastąpione w każdym etapie leczenia kanałowego, od diagnozy i planowania, przez wykonanie, aż po weryfikację końcowego wyniku. Endodoncja to dosyć skomplikowana dziedzina stomatologii a wykorzystywanie pomocy takich jak koferdam umożliwia dentystom wykonanie leczenia z największą możliwą precyzją, minimalizując ryzyko powikłań i zwiększając szansę na długoterminowy sukces terapeutyczny.

Podsumowanie – endodoncja

Ujmując endodoncję w kilku słowach: Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub zapalnej miazgi z wnętrza zęba, dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji kanału korzeniowego, a następnie jego wypełnieniu i uszczelnieniu. Celem jest eliminacja infekcji i ochrona zęba przed dalszym zakażeniem. Dzięki nowoczesnym technikom znieczulenia, leczenie kanałowe zazwyczaj nie jest bardziej bolesne niż wypełnienie zęba. Większość pacjentów doświadcza ulgi od bólu po leczeniu. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy miazga zębowa ulegnie infekcji lub zapaleniu. Może to być spowodowane głęboką próchnicą, powtarzającymi się zabiegami na danym zębie, pęknięciami lub złamaniami zęba, lub urazem. Objawy mogą obejmować ból, długotrwałą wrażliwość na zimno lub ciepło, przebarwienia zęba, oraz obrzęk i ból w okolicach zęba.

Call Now Button