Halitoza – co to za choroba i jak ją leczyć?

Halitoza - co to za choroba i jak ją leczyć

Halitoza to schorzenie charakteryzujące się przewlekłym, nieprzyjemnym zapachem z ust. Jest to problem, który może dotknąć osoby w każdym wieku i często prowadzi do znacznego dyskomfortu i obniżenia jakości życia. Pomimo że halitoza jest powszechnie spotykana, jej przyczyny mogą być różnorodne i wymagają szczegółowej diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia.

Rodzaje halitozy

Halitozę można podzielić na trzy główne postaci: prawdziwą, rzekomą (pseudohalitoza) i halitofobię.

Halitoza prawdziwa

Halitoza prawdziwa to najczęściej występujący rodzaj, związany z patologicznymi zmianami w obrębie jamy ustnej lub innych narządach organizmu. Ze stomatologicznego punktu widzenia halitozę prawdziwą można podzielić na dwie postaci: fizjologiczną i patologiczną.

Halitoza fizjologiczna stanowi około 90% przypadków. Przyczyną tej postaci halitozy są gnilne procesy rozpadu resztek pokarmowych, które nie są usuwane podczas prawidłowych zabiegów higienicznych. Niedostateczna higiena jamy ustnej prowadzi do gromadzenia się bakterii, które produkują nieprzyjemnie pachnące związki.

Halitoza patologiczna jest skutkiem chorób w obrębie jamy ustnej, takich jak choroby przyzębia, lub chorób ogólnoustrojowych, najczęściej układu pokarmowego lub nerek. Przykładem może być cukrzyca, która może powodować zapach acetonu, czy niewydolność nerek, skutkująca tzw. rybim odorem.

Halitoza rzekoma (pseudohalitoza)

Halitoza rzekoma to przeświadczenie pacjenta o obecności nieprzyjemnego zapachu z ust, pomimo braku obiektywnych objawów. Choroba ta ma podłoże psychiczne i może być wynikiem nadmiernej troski o higienę jamy ustnej lub przesadnej obawy o estetykę własnego oddechu.

Halitofobia

Halitofobia to lęk przed pojawieniem się nieświeżego oddechu. Najczęściej cierpią na nią osoby, które w przeszłości chorowały na halitozę. Pomimo braku obiektywnych objawów, osoby te żyją w ciągłym strachu przed nieprzyjemnym zapachem z ust, co może prowadzić do poważnych problemów psychologicznych i społecznych.

Halitoza – przyczyny powstawania

Etiologia halitozy obejmuje dwie podstawowe przyczyny: bakteryjne i pozostałe.

Przyczyny bakteryjne

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są bakterie beztlenowe, które powstają z rozpadu związków białkowych. Wytwarzają one lotne związki siarki, powodujące zapach amoniaku, acetonu lub zgniłych jaj. Te szczepy bakteryjne to m.in.: Peptostreptococcus anaerobicus, M. prevoti, Eubacterium limosum, Bacteroides spp., Fusobacterium nucleatum. Chorobotwórcze bakterie wywołujące choroby przyzębia również są odpowiedzialne za przykry zapach z ust, takie jak Treponema denticola, Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia.

Przyczyny pozostałe

Pozostałe przyczyny halitozy to głównie choroby i zaniedbania stomatologiczne oraz laryngologiczne, które stanowią 87% przyczyn halitozy. Wśród nich wymienia się:

 • Nieprawidłową higienę jamy ustnej: Brak regularnego szczotkowania i nitkowania zębów prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem.
 • Próchnicę: Nieleczone ubytki mogą stanowić siedlisko bakterii.
 • Gromadzenie się płytki nazębnej: Płytka nazębna, która nie jest regularnie usuwana, może twardnieć, tworząc kamień nazębny.
 • Nieusunięte korzenie zębów w stanie zapalnym: Mogą prowadzić do powstawania ropni i przewlekłych stanów zapalnych.
 • Grzybica w obrębie jamy ustnej: Infekcje grzybicze mogą powodować nieprzyjemny zapach.
 • Infekcje migdałków i nosogardła: Mogą być źródłem chronicznego nieświeżego oddechu.

Choroby ogólnoustrojowe

Choroby ogólnoustrojowe odpowiadają za około 8% przyczyn halitozy. Należą do nich:

 • Choroby układu oddechowego, w tym nowotwory.
 • Choroby układu pokarmowego, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, uchyłki przełyku, rak przełyku.
 • Cukrzyca: Powoduje charakterystyczny zapach acetonu.
 • Niewydolność wątroby: Prowadzi do specyficznego nieprzyjemnego zapachu.
 • Przewlekłe choroby nerek: Powodują tzw. rybi odór.
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna: Może wpływać na stan jamy ustnej.
 • Stany zapalne zatok przynosowych: Mogą być przyczyną przewlekłego nieświeżego oddechu.

Inne czynniki

Niektóre leki, takie jak sole litu, penicylamina, grizeofulwina, dimetylosulfotlenki, tiokarbamidy i disulfiram, mogą również powodować halitozę. Ponadto, najczęstszą przyczyną halitozy u dzieci jest zła jakość zabiegów higienicznych oraz obecność ciał obcych w przewodach nosowych. U dorosłych do przyczyn pozamedycznych halitozy zalicza się palenie papierosów i stres.

Problem nieświeżego oddechu dotyczy także kobiet w ciąży, co jest związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Podobnie, nieświeży zapach z ust może występować u części kobiet w czasie menstruacji z tych samych powodów.

Halitoza - może spotkać osobę w każdym wieku
Halitoza – może spotkać osobę w każdym wieku

Diagnostyka halitozy

Diagnostyka halitozy opiera się w dużej mierze na subiektywnej samoocenie pacjenta i ocenie otoczenia. Jednak obecność tej choroby bezwzględnie powinien stwierdzić lekarz, ponieważ halitoza może być spowodowana poważnymi i niebezpiecznymi chorobami stomatologicznymi oraz ogólnoustrojowymi.

Metoda organoleptyczna

Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych jest metoda organoleptyczna. Polega ona na wydychaniu przez pacjenta powietrza przez specjalną rurkę, którą następnie ocenia lekarz przy użyciu pięciostopniowej skali Rosenberga:

 • 0 – zapach niewyczuwalny
 • 1 – zapach ledwie wyczuwalny
 • 2 – nieznaczny, ale wyraźnie wyczuwalny zapach
 • 3 – umiarkowany
 • 4 – silny nieprzyjemny zapach
 • 5 – cuchnący zapach

Halitometr

Lekarz może również korzystać z halitometru, urządzenia do pomiaru stężenia lotnych związków siarki. Halitometr jest precyzyjnym narzędziem, które pozwala na dokładne określenie poziomu tych związków, co pomaga w diagnozie i monitorowaniu postępów leczenia.

Halitoza – leczenie

Halitoza - profesjonalna pomoc stomatologiczna to podstawa
Halitoza – profesjonalna pomoc stomatologiczna to podstawa

Leczenie halitozy, podobnie jak w przypadku innych chorób, zaczyna się od określenia przyczyny jej wystąpienia. Etiologia halitozy ma decydujące znaczenie przy wyborze metody leczenia.

Leczenie stomatologiczne

Jeśli przyczyną jest choroba o podłożu stomatologicznym, leczeniem zajmuje się lekarz stomatolog. W przypadku problemów związanych z higieną jamy ustnej, konieczne może być przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji, która obejmuje skaling, piaskowanie i polerowanie zębów. W przypadku zaawansowanych chorób przyzębia, takich jak paradontoza, może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Leczenie ogólnoustrojowe

Jeśli przyczyną halitozy są choroby ogólnoustrojowe, pacjent powinien zostać skierowany na konsultację do odpowiedniego specjalisty, np. gastroenterologa, endokrynologa czy nefrologa. Leczenie choroby podstawowej często prowadzi do poprawy stanu jamy ustnej i eliminacji nieprzyjemnego zapachu.

Higiena jamy ustnej

Podstawą leczenia i profilaktyki halitozy jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Obejmuje ona regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie, używanie płukanek do ust oraz czyszczenie języka, gdzie również mogą gromadzić się bakterie. Ważne jest również regularne usuwanie kamienia nazębnego przez profesjonalistę oraz dbanie o stan dziąseł.

Dieta

Zmiana nawyków dietetycznych może również pomóc w walce z halitozą. Ograniczenie spożycia pokarmów i napojów o niskim pH, unikanie produktów bogatych w białko, które mogą sprzyjać rozwojowi bakterii beztlenowych, oraz spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, które stymulują wydzielanie śliny, mogą być korzystne.

Preparaty wspomagające

Istnieją również preparaty wspomagające, takie jak pastylki do ssania, gumy do żucia z ksylitolem, specjalistyczne płukanki do ust oraz produkty zawierające enzymy i probiotyki. Należy jednak pamiętać, że preparaty te powinny być stosowane jako uzupełnienie profesjonalnego leczenia, a nie jako jego zamiennik.

Podsumowanie

Halitoza to złożony problem zdrowotny, który może mieć wiele przyczyn. Prawidłowa diagnoza i leczenie wymagają zrozumienia etiologii schorzenia oraz dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu halitozy odgrywają regularne wizyty u stomatologa, odpowiednia higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz, w razie potrzeby, wsparcie psychologiczne. Jeśli doświadczają Państwo problemu nieprzyjemnego zapachu z ust, zapraszamy do naszej kliniki, gdzie profesjonalną pomocą służą wybitni lekarze specjaliści. Nasza klinika może poszczycić się doskonałymi efektami leczenia halitozy, przywracając pacjentom pewność siebie i komfort codziennego życia.

Call Now Button