Kiretaż


Kiretaż to zabieg stomatologiczny stosowany głównie w leczeniu chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i paradontoza. Istnieją dwa główne rodzaje kiretażu: zamknięty i otwarty. Różnią się zarówno technikami wykonania, jak i przypadkami, w których są zalecane. Przyjrzyjmy się bliżej tym procedurom, ich zastosowaniu, korzyściom oraz potencjalnym ryzyku.

Kiretaż zamknięty (subgingiwalny)

Kiretaż zamknięty, nazywany też kiretażem poddziąsłowym lub głębokim czyszczeniem. Jest niechirurgiczną metodą leczenia, polegającą na dokładnym usuwaniu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych i powierzchni korzeni zębów. Jest to podstawowa procedura stosowana w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi chorób przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów.

Procedura kiretażu zamkniętego:

  1. Znieczulenie miejscowe – zapewnia komfort i bezbolesność podczas zabiegu.
  2. Usuwanie kamienia i płytki – wykorzystanie narzędzi ręcznych oraz ultradźwiękowych do usunięcia osadów znajdujących się poniżej linii dziąseł.
  3. Wygładzanie korzeni – proces ten pomaga w redukcji bakteryjnych osadów i ułatwia przyleganie dziąseł do zębów, co jest kluczowe dla zdrowia przyzębia.

Kiretaż otwarty

Kiretaż - wskazania do zabiegu
Kiretaż – wskazania do zabiegu

Jest to procedura chirurgiczna, zalecana w przypadkach zaawansowanej paradontozy, kiedy kiretaż zamknięty jest niewystarczający. Zabieg ten pozwala na dokładniejsze oczyszczenie kieszonek dziąsłowych i powierzchni korzeni zębów poprzez chirurgiczne odsłonięcie tych obszarów.

Procedura kiretażu otwartego:

  1. Nacięcie dziąseł – aby uzyskać dostęp do głębokich kieszonek przyzębnych.
  2. Czyszczenie kieszonek – dokładne usunięcie kamienia nazębnego i innych osadów.
  3. Korekta konturów kostnych – jeśli jest to konieczne, aby poprawić kształt i zdrowie kości otaczającej zęby.
  4. Zszywanie dziąseł – po zakończeniu czyszczenia dziąsła są zszywane, aby umożliwić gojenie.

Korzyści z kiretażu

  • Zatrzymanie postępu chorób przyzębia – usuwanie bakterii i toksyn zmniejsza ryzyko dalszego niszczenia struktury zęba i przyzębia.
  • Zmniejszenie stanu zapalnego – poprawia ogólne zdrowie dziąseł i redukuje krwawienie.
  • Przywrócenie zdrowia jamy ustnej – czyste i gładkie powierzchnie korzeni sprzyjają regeneracji tkanek i przyleganiu dziąseł.

Ryzyko i po zabiegu

Kiretaż jest generalnie bezpieczny, ale jak każdy zabieg medyczny, niesie pewne ryzyko, takie jak infekcje, ból, czy krwawienie po zabiegu. Po kiretażu, ważne jest przestrzeganie zaleceń dentysty dotyczących higieny jamy ustnej, stosowanie przepisanych środków antyseptycznych, a także unikanie twardych pokarmów przez kilka dni.

Wnioski

Regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz dbałość o higienę jamy ustnej mogą znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych problemów z przyzębiem, a kiretaż stanowi ważny element w leczeniu i profilaktyce chorób przyzębia. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie problemów i ich odpowiednie leczenie może zapobiec potrzebie przeprowadzania bardziej inwazyjnych procedur, takich jak kiretaż otwarty.

Call Now Button