Przebarwienia zębów – jak pokonać problem

Przebarwienia zębów - jak pokonać problem

Przebarwienia zębów to zmiany koloru zębów, które mogą obejmować całe uzębienie, jego fragmenty lub pojedynczy ząb. Mogą mieć różny rodzaj zabarwienia i mogą dotyczyć zębów z żywą lub martwą miazgą. Kluczowe w skutecznej walce z przebarwieniami jest skonsultowanie problemu ze stomatologiem.

Dla większości ludzi synonimem pięknego uśmiechu są zęby całe i białe. Niestety, zdarza się, że jednolita biel zębów zostaje zaburzona przez różnego rodzaju przebarwienia. Zanim podejmiecie Państwo decyzję o samodzielnej próbie wybielania zębów, zachęcamy do odbycia konsultacji stomatologicznej, ponieważ przyczyną takich zmian może być poważna choroba ogólnoustrojowa. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co powoduje przebarwienia zębów, jak się ich pozbyć, czym wybielać zęby, aby cieszyć się efektami przez długi czas, oraz ile kosztuje wybielanie zębów.

Diagnostyka Przebarwień Zębów

Aby ustalić przyczynę przebarwień zębów, lekarz przeprowadzi kompleksowe badanie stomatologiczne, wywiad chorobowy i, jeśli zajdzie taka potrzeba, diagnostykę radiologiczną. Kolor i rozmieszczenie poszczególnych przebarwień może pozwolić lekarzowi na określenie przyczyny zjawiska. Przebarwienia mogą mieć różne źródła, dlatego tak ważne jest, aby zidentyfikować je prawidłowo przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia.

Przyczyny Powstania Przebarwień – Co Powoduje Przebarwienia Zębów?

Przyczyny przebarwień można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne.

Czynniki Zewnątrzpochodne

Czynniki zewnątrzpochodne to w ogólnym rozumieniu styl życia i nawyki żywieniowe. Oto kilka z nich:

 • Produkty o wysokich właściwościach barwienia: Napoje takie jak kawa, herbata, czerwone wino, niektóre soki i wywary z ziół oraz coca cola mogą powodować przebarwienia.
 • Używki: Palenie papierosów, marihuana oraz niektóre inne substancje psychoaktywne przyczyniają się do zmiany koloru zębów.
 • Leki i suplementy: Antybiotyki z grupy tetracyklin stosowane w okresie kształtowania się zębów oraz suplementy bogate w preparaty żelaza mogą powodować przebarwienia.
 • Niska jakość zabiegów higienizacyjnych: Zaniedbywanie regularnego szczotkowania, nitkowania i płukania ust prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, która może przebarwiać zęby.
 • Materiały starej generacji używane do wypełnień: Niektóre starsze materiały do wypełnień mogą z czasem zmieniać kolor i powodować przebarwienia.

Działanie wyżej wymienionych czynników można w znacznym stopniu zniwelować poprzez prawidłowe zabiegi higienizacyjne wykonane bezpośrednio po ich zadziałaniu. Zaniedbywanie tych zabiegów lub ich niska jakość z pewnością mogą przyczynić się do wystąpienia przebarwień.

Czynniki Wewnątrzpochodne

Czynniki wewnątrzpochodne związane są z problemami zdrowotnymi lub wrodzonymi wadami. Należą do nich:

 • Wrodzone wady szkliwa: Zaburzenia genetyczne mogą prowadzić do nieprawidłowej mineralizacji szkliwa, co skutkuje jego przebarwieniami.
 • Uraz zęba: Urazy zębów w okresie tworzenia się szkliwa mogą prowadzić do trwałych przebarwień.
 • Choroby ogólnoustrojowe: Choroby takie jak porfiria, alkaptonuria, hiperbilirubinemia mogą powodować przebarwienia zębów.
 • Zaburzenia hormonalne: Zmiany hormonalne mogą wpływać na kolor zębów.
 • Próchnica: Procesy próchnicowe prowadzą do ciemnienia zębów.
 • Zmiany urazowe i zapalne miazgi zęba: Mogą prowadzić do przebarwień zębów.
 • Wiek: Z wiekiem zęby naturalnie ciemnieją z powodu zużycia szkliwa i nagromadzenia barwników.

Jak Skutecznie Wybielać Zęby?

Skuteczne wybielanie zębów wymaga nie tylko dobrania odpowiedniej metody, ale także zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyny przebarwień. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody wybielania zębów.

Wybielanie zębów - koszty
Wybielanie zębów – koszty

Metody Domowe

 1. Pasty wybielające: Stosowanie past wybielających może pomóc w usunięciu powierzchniowych przebarwień.
 2. Żele i paski wybielające: Dostępne bez recepty, żele i paski wybielające mogą być stosowane w domu. Ich skuteczność zależy od regularności i dokładności stosowania.
Przebarwienia zębów - wybielanie niezawodnym sposobem
Przebarwienia zębów – wybielanie niezawodnym sposobem

Metody Profesjonalne

 1. Wybielanie metodą nakładkową: Polega na noszeniu nakładek wypełnionych żelem wybielającym przez określony czas każdego dnia. Jest to metoda skuteczna i bezpieczna, pod warunkiem stosowania się do zaleceń stomatologa.
 2. Wybielanie zębów lampą Beyond: To profesjonalny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, który wykorzystuje światło do aktywacji żelu wybielającego nałożonego na zęby. Zabieg jest szybki i daje natychmiastowe rezultaty.
 3. Profesjonalna higienizacja: Usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej może znacząco poprawić kolor zębów.
 4. Założenie licówek lub koron: Dla pacjentów z poważnymi przebarwieniami, licówki lub korony mogą być najlepszym rozwiązaniem. Licówki to cienkie płatki porcelanowe, które są przyklejane do przedniej powierzchni zębów, natomiast korony są nakładane na całe zęby, zapewniając doskonałe rezultaty estetyczne.

KLIKNIJ TUTAJ I UMÓW SIĘ NA WYBIELANIE ZĘBÓW

Podsumowanie

Przebarwienia zębów to problem estetyczny, który może mieć poważne przyczyny zdrowotne. Dlatego przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładne badanie, które pozwoli zidentyfikować przyczyny przebarwień i zaproponują najskuteczniejsze metody ich usunięcia. Pamiętajcie Państwo, że zdrowe i białe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale także ogólnego zdrowia. Zapraszamy do naszego gabinetu na konsultacje i profesjonalne zabiegi wybielania zębów. Dzięki naszym doświadczonym specjalistom i najnowszym technologiom, możecie cieszyć się pięknym, białym uśmiechem przez długi czas.

Call Now Button